7 zasad zdrowego opalania

Latem niemal każdy z nas decyduje się na naturalne opalanie. Wydaje nam się, że jest to bezpieczny sposób na poprawę wyglądu. Jednak, czy jest to prawda? Opalanie na słońcu, bez odpowiedniego przygotowania może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego należy wiedzieć jak odpowiednio przygotować się do opalania. Przed opalaniem trzeba pamiętać o najważniejszych zasadach, które pozwolą na ochronę ciała i organizmu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Ochrona ciała to podstawa

Przed wyjściem na słońce nie możesz zapomnieć i posmarowaniu całego ciała kremem z filtrem UV. Jest to konieczne, by nad skórą stworzyła się bariera ochronna przed promieniami słonecznymi. Należy również pamiętać, że kremy te chronią przed poparzeniami skóry. Ilość filtru należy dobrać do karnacji. Jeśli masz jasną cerę to najlepiej wybierać kremy z filtrem 50+. A osoby z ciemniejszą cerą mogą wybierać kremy o mniejszej zawartości filtru przeciwsłonecznego.

Osłoń twarz, oczy, głowę i kark

To cztery części ciała, które są najbardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Przed wyjściem na słońce koniecznie załóż kapelusz lub czapkę z daszkiem. W ten sposób ochronisz kark i głowę i oczy. Na twarz możesz nakładać kremy z filtrem. Dla kobiet w drogeriach kosmetycznych z łatwością można znaleźć podkłady z dodatkowym filtrem przeciwsłonecznym.

Pamiętaj o nawodnieniu organizmu

W trakcie opalania należy regularnie nawadniać organizm. W czasie upałów łatwo o odwodnienie organizmu, dlatego jeśli poczujesz ból głowy, zawroty głowy i mdłości szybko zapewnij organizmowi schłodzenie i przerwij opalanie. Jesteśmy tak bardzo narażeni na odwodnienie, ponieważ promienie słoneczne nagrzewają naszą skórę. Przez to temperatura ciała zaczyna wzrastać. Organizm zaczyna wytwarzać energię do odlodzenia ciała. Wytwarza się więc pot, który ma za zadanie obniżyć temperaturę ciała, jednak jest to również proces wytrącania wody z organizmu. To właśnie dlatego u tak wielu osób podczas opalania występuje odwodnienie. Konieczne regularnie uzupełniaj płyny. Nie wychodź na słońce bez butelki wody. Zalecana dawka płynów dla przeciętnego człowieka to 2 litry wody, w czasie upałów można wypić nawet dwa razy więcej.

Rób przerwy co pół godziny

Nie przebywaj na słońcu dłużej niż pół godziny bez przerwy. Ciało potrzebuje odpoczynku od słońca, a ty musisz pić i jeść. Tak więc co pół godziny schodź ze słońca i chowaj się w zacienione miejsca z przepływem chłodnego powietrza lub w pomieszczenia z wentylacją. Zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do oparzenia skóry oraz udaru słonecznego. Pamiętaj również, że nie zaleca się opalania dłużej niż dwie godziny dziennie. Może ci się wydawać, że długotrwałe opalanie da najlepsze efekty, jednak jest bardzo szkodliwe dla zdrowia i może pogorszyć kondycję twojej skóry.

Kremy z filtrem do opalania
Kliknij i sprawdź ceny!

Opalaj się tylko w odpowiednich godzinach

Pamiętaj, że słońce ma najgorszy wpływ na skórę od godziny jedenastej do godziny szesnastej. I to są godziny, w których najlepiej nie wychodzić na zewnątrz. Latem na ziemię docierają promienie UVB, które odpowiadają za zabarwianie skóry na ciepły brzoskwiniowy kolor, jednak zwiększają one również ryzyko raka skóry. Najlepsza i najbezpieczniejsza pora na opalanie jest w godzinach porannych i popołudniowych. Takie opalanie pozwoli na powolne zabarwienie skóry i nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Zmniejsza się również ryzyko oparzenia skóry oraz udaru słonecznego. Zanim zaczniesz się opalać wybierz do tego zabiegu odpowiednią porę dnia.

Bierz witaminy i minerały

Same kremy do opalania nie są wystarczającą ochroną dla organizmu przed promieniami słonecznymi. Pobudzają one pracę wolnych rodników, które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Dlatego w czasie opalania, a nawet kilka tygodni przed opalaniem warto przyjmować odpowiednie suplementy diety, które stworzą dodatkową warstwę ochronną przez promieniami UV. W aptekach możemy znaleźć suplementy diety do opalania i na bezpieczne opalanie. Przed ich zastosowaniem koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta. A zamiast suplementów diety możesz jeść dużo pomidorów. Zawarte w nich substancje nie tylko wspomagają opalanie, ale zmniejszają działanie wolnych rodników.

Zakrywaj znamiona

Wiele osób o tym zapomina, ale znamiona są najbardziej narażone na negatywne działanie promieni słonecznych. To osoby mające pieprzyki i inne znamiona najczęściej cierpią z powodu raka skóry. Przed wyjściem na słońce, czy to do opalania, czy przed wyjściem do pracy, koniecznie zadbaj o zakrycie znamion, które mogą być wystawione na promienie słoneczne. Możesz nakleić na nie plaster. Jest to skuteczny sposób na ich ochronę. A kiedy decydujesz się na opalanie topless to pamiętaj o zasłonięciu sutków. One również, tak jak pieprzyki są bardzo wrażliwe i wystawianie ich na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi może być niebezpieczny dla zdrowia. Zaleca się wykonywanie kontrolki pieprzyków i USG piersi, by szybko zaradzić jeśli w obrębie tych miejsc pojawią się jakieś niepokojące zmiany wskazujące, że  to może być nowotwór.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.