5 najgroźniejszych powikłań po opalaniu na solarium

Istnieje grupa osób, która uważa solarium za zabieg bezpieczny, lepszy niż opalanie naturalne o działaniu leczniczym. Jednak takie stwierdzenia często mijają się z prawdą. Mimo tego, że na świecie jest tyle samo zwolenników co przeciwników solarium to mamy niezaprzeczalne dowody, że jest to zabieg, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Koniecznie sprawdź jakie powikłania mogą pojawić się po nieumiejętnym opalaniu w solarium.

Przedawkowanie witaminy D

Wiele specjalistów uważa, że solarium w odpowiednich dawkach jest bezpieczne dla zdrowia i może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. A jest to motywowane tym, że solarium jest skutecznym sposobem na uzupełnienie niedoboru witaminy D. Większość społeczeństwa cierpi z powodu niedoboru witaminy D. A lampy, które umieszczone są w solarium wydzielają promienie UV. Są one jednym z największych źródeł witaminy D. Jednak wiele osób zapomina o tym, że solarium jest bezpieczne, jednak w odpowiednich dawka i stosowane nie często. Zbyt długie serie solarium o zbyt dużej mocy może prowadzić do przedawkowania witaminy D. Wchłania się ona do krwi podczas procesu syntezy promieni słonecznych ze skórą. Jeśli w organizmie pojawi się jej nadmiar mogą występować skutki uboczne jej  przedawkowania. Często przy przedawkowaniu witaminy D pojawia się ból głowy, mdłości, wymioty, dreszcze, a nawet drgawki, ten problem nie występuje jeśli stosujemy kremy do opalania.

Uszkodzenie narządu wzroku

To również częste powikłanie po zbyt częstym korzystaniu z solarium. Jeśli zapomnimy założyć okulary przed wejściem do solarium, to nasz wzrok może zostać trwale uszkodzony. Jest to nawet gorsze od patrzenia bez okularów na słońce. Należy pamiętać, że lampy w solarium emitują promienie UV, które mogą uszkodzić nam wzrok. Koniecznie więc  pamiętaj o założeniu specjalnych okularów przed wejściem na zabieg w solarium, by mieć pewność, że twoje oczy są odpowiednio chronione. Po zabiegu możesz wkroplić kilka kropel do oczu, by je nawilżyć, co poprawi ich pracę.

Przebarwienia na skórze

Nie od dziś każdy wie, że od słońca pojawiać się mogą nieestetyczne przebarwienia na skórze. Tak jest również w przypadku solarium. Jednak w tym przypadku nie tylko przebarwienia są problemem. Przy częstych zabiegach w solarium skóra może zabarwić się nie na atrakcyjny brzoskwiniowy kolor, a na pomarańczowo, a przecież to już nie prezentuje się atrakcyjnie. Tak więc wybieraj się na solarium, ale nie zbyt często, ponieważ to może spowodować zmiany na skórze, których nie łato jest się pozbyć, a z każdym kolejnym zabiegiem są one coraz gorsze. Nie zaleca się opalania w solarium kobietom w ciąży, ponieważ ich skóra jest wrażliwa i mogą się na niej pojawiać przebarwienia.

Krem do opalania zamiast solarium
Kliknij i sprawdź ceny!

Uczulenia po solarium

Przed zabiegiem w solarium należy się odpowiednio przygotować. O tym może zapominać wiele osób. Tak jak przed każdym zabiegiem tak i przed opalaniem w solarium konieczne jest odpowiednie przygotowanie organizmu i ciała. Jeśli tego nie zrobimy, po zabiegu mogą pojawić się u nas powikłania. W przypadku solarium są to najczęściej zmiany alergiczne pojawiające się na skórze. Nawet kilka tygodni przed zabiegiem należy odstawić lekarstwa i suplementy diety, które zawierają w sobie substancje światło uczulające. Należy się więc zapoznać z ulotkami wszystkich produktów, które zażywamy, by upewnić się, że nie mają one w sobie środków, które mogą wywołać reakcję uczuleniową po kontakcie z promieniami UV. Osoby, które stale muszą przyjmować takie leki powinny ze względów bezpieczeństwa, zrezygnować z opalania w solarium. Po zabiegu u osób, które nie przygotowały się odpowiednio może pojawić się silne zaczerwienienie skóry i wysypka.

Rak skóry

Większość osób uważa, że promienie jakie emituje lampa solarna są bezpieczne dla zdrowia i nie wywołują groźnych powikłań. A jednak w zbyt dużym natężeniu nawet promienie UV, które są używane w lampach solarnych są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tak samo jak w przypadku naturalnego opalania na słońcu i opalania w solarium, jeśli będziemy opalać się za długo i zbyt często to promienie UV, będą miały na nas szkodliwe działanie. Należy pamiętać, że promienie te pobudzają pracę wolnych rodników, a to one przyczyniają się do powstawania nowotworów. Warto również zaznaczyć, że wiele kobiet przy opalaniu w solarium zapomina o zasłonięciu znamion, a co najważniejsze o ochronie sutków, kiedy decyduje się na opalanie topless. Znamiona i sutki są najbardziej wrażliwe na negatywne działanie promieni UV i jeśli nie zadbamy o ochronę tych części ciała, to mogą się u nas pojawić niepokojące zmiany nowotworowe.

Przesuszenie skóry

Podczas opalania w solarium skóra jest wystawiona na działanie promieni UV, które w dużym natężeniu mogą wysuszać skórę i doprowadzić do jej podrażnienia. Po zabiegu w solarium najlepiej wykonać maseczki nawilżające na całe ciało lub wykorzystać do tego sprawdzony balsam do ciała. Nie powinno się wykonywać peelingów przed zabiegiem w solarium, ponieważ skóra wtedy jest jeszcze bardziej wrażliwa i bardziej wystawiona na podrażnienia.  

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.